FilistinHaberlerOrtadoğu

Ulusal uzlaşı anlaşmasının geleceği belirsiz

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Birim üyesi Muhammed Nezzal, esirlerle ilgili görüşmelerin Siyonist tarafın Hamas’ın serbest bırakılmalarını şart koştuğu esirlerden bir kısmını serbest bırakmaya yanaşmaması yüzünden şu anda tıkanmış olduğunu söyledi.

Nezzal, “Filistin” gazetesine verdiği ve bugün (19 Aralık Cumartesi) yayınlanan röportajda şunları ifade etti: “Hamas Hareketi, Siyonist zindanlarda bulunan tutukluların önemli bir kısmını serbest bıraktıracak onurlu bir anlaşmanın imzalanmasını istiyor. Siyonist taraf, basın yayın organları aracılığıyla Filistinli esirler ve esir yakınları üzerinde bir kamuoyu baskısı oluşturma çabası içindedir. Bu şekilde Hamas Hareketi’ne baskı kurabileceğini düşünüyor”.

Filistin ulusal uzlaşısına da değinen Nezzal şöyle dedi: “Uzlaşı anlaşması, görüşmelere gözcülük eden Mısır’ın enteresan bir şekilde son taslağı imzalamak için Hamas’a baskı kurması yüzünden tıkandı. Halbuki Hamas hareketi son taslağı bu şekilde imzalamayacağını açıkta ifade etmiştir. Barış anlaşmasının yakında imzalanacağıyla ilgili sızdırılan bilgiler ise pratikte bir değer ifade etmeyen umutlardır”.

Nezzal daha sonra şöyle konuştu: “Bu konuda Mısır’ın fazla ısrarcı davrandığını görüyoruz. Mısır, Hamas Hareketi’nin belgeyi imzalamaması durumunda Filistin uzlaşısının da olmayacağını söylüyor. Onun için, aslında bizler bir dönme dolabın içindeyiz. Var olan bölünmüşlük de olduğu gibi devam etmektedir”.

Filisti’deki iç bölünmeyi sonlandıracak bir anlaşma için Mısır’dan Hamas’ın taleplerini yerine getirmesini isteyen Nezzal, uzlaşı olmadan Hamas Hareketi’nin zorla bu belgeyi imzalamayacağını belirtti.
Uzlaşı anlaşmasına da değinen Nezzal “Uzlaşı anlaşmasının geleceği meçhul; uzlaşı anlaşmasını imzalamaya çok yaklaştığımızı hiç kimse söyleyemez” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (31) içerik yüklenmiştir.