FilistinHaberlerOrtadoğu

Ulusal uzlaşı HAMAS’ın öncelikli gündemidir

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistin iç barışının hem Filistin Hükümeti’nin hem de İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın öncelikli meselesi olduğunu belirterek, aynı halkın mensupları arasında yapılan böylesi görüşmelerin doğal olduğunu, görüşmede başta iç barış olmak üzere Filistin halkını ilgilendiren birçok dosyanın ele alındığını ifade etti.

Başbakan İsmail Heniyye dün (03 Şubat Çarşamba) Gazze’de Filistinli iş adamı Münib El-Mısri ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Mısır’ın hazırladığı taslağa yaptığımız eleştirileri ve çekincelerimizi de ele aldık. Getirdiğimiz eleştiriler, iç bölünmeyi sonlandıracak gerçek bir barışa kapıyı aralamak içindir”.

Fetih Merkez Komitesi üyesi Nebil Şaas’ın Gazze’ye yaptığı ziyareti memnuniyetle karşıladıklarını belirten Heniyye, Gazze kapılarının herkese açık olduğunu söyledi.

Diğer yandan görüşmenin ardından bir açıklama yapan Filistinli iş adamı El-Mısri ise şöyle dedi: “Gazze’ye bölünmüş olan Filistin toplumuyla coğrafyasını birleşmesi için başta ulusal uzlaşı olmak üzere birkaç konuyu görüşmek üzere geldim. Gazze’ye gelmekle son derece mutluyum. Fakat Gazze’nin karşı karşıya kaldığı yıkım ve devam eden ambargodan dolayı üzüntülüyüm. Hamas’taki kardeşlerin barış anlaşması için Kahire’ye gitmelerini umut ediyorum”.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.