FilistinHaberlerOrtadoğu

Ulusal uzlaşı konusunda yeni gelişmeler yok

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Usame Hamdan, Fetih Hareketi Merkez Komitesi üyesi ve Parlamento Grubu Başkanı Azzam El-Ahmed’in uzlaşı konusunda kendisine yeni düşünceler sunduğu ve cevabını beklediği yönündeki haberleri yalanladı.

Hamas’ın uzlaşı konusundaki tavrının açık ve net olduğuna işaret eden Hamdan, uzlaşının bir parçası olarak Filistinliler arasında anlaşmanın sağlanması gerektiğini bildirdi.

Bugün (11 Ağustos Çarşamba) basına yaptığı açıklamada, Azzam El-Ahmed’in kendisine yeni düşünceler sunduğu ve cevabını beklediği yönündeki açıklamalarını hayretle karşıladığını ifade eden Hamdan, birkaç gün önce El-Ahmed’den kendisiyle görüşmek istediğine dair sözlü bir mesaj aldığını ve görüşmeyi kabul ettiğini söyledi.

“El-Ahmed ile daha önceki görüşmemizde uzlaşı konusunu ele almış ve bazı düşünceler ortaya atmıştık. Bunları Mahmud Abbas’a sunacağını söylemişti” diyen Hamdan, Hamas’ın uzlaşının sağlam temeller üzerine kurulu olmasını istediğini, Mahmud Abbas’ın ise şu ana kadar bunu reddettiğini ifade etti.

Hamas’ın Eilat ve Akabe’ye düşen füzelerle hiçbir ilişkisinin olmadığını da belirten Hamdan, Mısır’ın egemenliğine saygı duyduklarını bildirerek, “Hamas’ı Sina’dan işgal altındaki topraklara füze atmakla suçlayanlar samimi değiller ve Hamas’ın hiçbir gün başka bir devletin içişlerine müdahale etmediğini ilk onlar biliyorlar” şeklinde konuştu.

Hamas’ın İran’ın elinde oyuncak olduğu suçlamalarını da reddeden Hamdan, İran ile ilişkilerinin diğer devletler ile ilişkiler gibi olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.