AfganistanDünyaHaberlerOrtadoğu

Uluslararası Af Örgütü: 5 milyon Afgan mültecinin acil yardıma ihtiyacı var

Uluslararası Af Örgütü Salı günü yayınladığı bir raporda Afganistan’daki 5 milyon savaş mültecisinin acil yardıma ihtiyacı olduğunu bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü yaptığı açıklamada, “Uluslararası toplum, insani yardımın Afganistan’a gecikmeden ulaşmasını sağlamalıdır.” dedi.

Birleşmiş Milletler daha önce Afganistan’daki en az 11 milyon insanın önümüzdeki aylarda acil insani yardıma ihtiyacı olacağını söylemişti.

Afganistan şu anda büyüyen bir ekonomik krizle karşı karşıya; Gıda ve yakıt fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyesinde yükseliyor ve likidite keskin bir şekilde düşüyor.

Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinin ardından, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası Afganistan’daki operasyonlarını askıya aldı ve Washington, Afganistan’ın döviz rezervlerindeki 9,5 milyar doları dondurdu.

Uluslararası yardım fonlarının dondurulduğu ülkedeki hanelerin yalnızca yüzde 5’i yeterli miktarda yiyeceğe ulaşabiliyor, bankaların önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Ülkenin en büyük kredi veren kurumlarından birinin yöneticisi olan Seyyid Musa Kelim el’Fallahi,  Afgan ekonomisinin çökmeye yakın olduğunu ve Taliban’ın Çin ve Rusya’dan yardım beklediğini açıkladı.

Afganistan İslam Bankası İcra Kurulu Başkanı El’Fallahi, müşterilerin paniğe kapılmasıyla ülkenin finans sektörünün “varoluşsal bir krizin” pençesinde olduğunu açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2023 (15) içerik yüklenmiştir.