HaberlerOrtadoğuSuriye

Uluslararası Af Örgütü ABD’nin Suriye’de cinayetlerinin araştırılmasını istedi

Uluslararası Af Örgütü, Suriye’de Amerika’nın liderliğindeki koalisyon güçlerince öldürülen sivillere yönelik cinayetlerin araştırılmasını istedi.

AP’nin verdiği habere göre, Uluslararası Af Örgütü, Amerika’nın Suriye’nin Rakka kentinde sivillere yönelik cinayetinin soruşturulmasını istedi.

Uluslararası Af Örgütü’nün (UAÖ) yaptığı araştırma, ABD-öncülüğündeki Koalisyonu, Rakka operasyonu sırasında onlarca sivilin öldürüldüğünü kabul etmek zorunda bıraktı.

UAÖ Kriz Müdahale Kıdemli Danışmanı Donatella Rovera, “Bu durum, buzdağının yalnızca görünen kısmı. Araştırmalar ve tanıklardan edilen bilgiler, öldürülen sivillerin sayısının bine yaklaştığına işaret ediyor” dedi.

Uluslararası Af Örgütü’nün (UAÖ) yaptığı araştırmalar sonucunda ABD-öncülüğündeki koalisyon Haziran ile Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirdiği hava bombardımanlarında 24 çocuk ve 25 kadın da dahil olmak üzere 77 sivilin öldürüldüğünü 26 Temmuz’da kabul etmişti. UAÖ’nün Rakka’da yaptığı saha araştırmaları sivil ölümlerini belgelemişti. Koalisyon ise daha önce bu vakaları inandırıcı olmadıkları gerekçesiyle görmezden gelmiş, üst düzey yetkililer medyada ve kamuya açık diğer toplantılarda UAÖ’nün ’naif ve pervasız’ olarak nitelendirdikleri araştırmasını küçümsemişti.

Çok sayıda sivilin öldürülmesiyle sonuçlanan bu saldırılar, sağ kurtulan bazı kişilerin de hayatları boyunca sakat kalmasına neden oldu; evlerini ve geçim kaynaklarını yok etti.Operasyondan sağ kurtulan birçok kişinin durumunun vahim olduğunu belirten UAÖ Orta Doğu Araştırmacısı Benjamin Walsby ise “Hiçbir şey ölenleri geri getiremez ve yaşadıkları korkunç travmaları yok edemez. Koalisyon şu an en azından sağ kurtulanlar ve hayatını kaybedenlerin aileleri için tazminat ve rehabilitasyon gibi onarıcı uygulamaları devreye sokmalı; adaletin ve onarımın eksiksiz sağlanması amacıyla soruşturmalar başlatmalıdır.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.