İslami Davet

Uluslararası Af Örgütü: Arabistan Yemende Savaş Suçu İşliyor

24 Eylül 2017 13:47

Son olarak dünyanın önde gelen insan hakları kuruluşlarından Uluslararası Af Örgütü yaptığı açıklamada; Suudi Arabistan önderliğindeki Koalisyon güçlerine, uluslararası hukuku ihlal ettiği ve savaş suçu işlediği gerekçesiyle sert eleştiriler yöneltti.

Uluslararası Af Örgütü, Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyon güçlerine bağlı uçakların sivil yerleşim yerlerine attıkları bombalar nedeniyle savaş suçu işlediğini ve böylelikle uluslararası hukuku ihlal etmiş olduğunu açıkladı.

Af Örgütü raporunda; ayrıca başta Fransa ve ABD olmak üzere birçok Batılı ülkeyi; Yemen’e savaş ilan eden koalisyon ülkelerine silah satışı yaptığı gerekçesiyle eleştirdi.

İnsan Hakları örgütü, örnek olarak geçen ay Yemen’in başkentinde bulunan bir binayı tamamen yok eden bombardımanda 16 sivilin hayatını kaybettiğini 17’sinin de yaralandığı saldırıyı verdi. Bu saldırıda Ölenler arasında uluslararası kamuoyunda ve sosyal medya ağlarında tanınan beş yaşındaki Büseyne de bulunuyordu.

Raporda ayrıca sivillerin vurulduğu füzenin Amerikan yapımı ve havadan atılan lazer yönlendirmeli olduğu ifade edildi. Örgüt, Körfez koalisyonunun Yemen’de yaptıkları katliamların savaş suçu olduğunu belirterek Batılı ülkelerden Körfez koalisyonuna silah satışı yapmamalarını istedi.

Uluslararası Af Örgütü: Arabistan Yemende Savaş Suçu İşliyor Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık