ArabistanHaberlerOrtadoğu

Uluslararası Af Örgütü: Arabistan’ın Yemen’e Yardım Gönderilmesine Engel Olması Savaş Suçu Sayılabilir

Uluslararası Af Örgütü, Arabistan liderliğindeki kuvvetlerin Birleşmiş Milletler’ in savaş mağduru Yemen halkına gönderdiği insani yardımlara engel olmasını eleştirerek, bu eylemin savaş suçu hükmünde olduğunu açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü, Arabistan’ın komutası altındaki kuvvetlerin Birleşmiş Milletler’ in savaş mağduru Yemen halkına gönderdiği insani yardıma engel olması hakkında yayınladığı raporda, Riyad liderliğindeki koalisyon tarafından bir savaş suçu işlenmiş olabileceğini açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü’nün sitesinde yayınlanan raporunda, Arabistan’ın komutası altındaki kuvvetlerin Birleşmiş Milletler’ e ait insani yardımlarla dolu gemileri, Yemen devrimcilerinin yetkisinde bulunan limanlara ulaşmadan önce durdurduğu belirtildi.

Bu raporda yer alan bilgilere göre, Arabistan liderliğindeki kuvvetler, bazı durumlarda bu gemilerin rotasını Suudi Koalisyonunun işgali altındaki limanlara doğru yönlendirirken, bazı durumlarda da arama bahanesiyle gemileri aylarca sularda bekletti.

Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda şu ifadeler yer aldı: ‘Bazen bu aramalar, insani ve temel yardımları ciddi bir şekilde geciktirdi. Bu nedenle bizim analizimize göre bu eylem, savaş suçu olarak cezalandırılabilecek bir eylemdir.’

Arabistan ve müttefiklerinin Yemen’e düzenlediği saldırıların dördüncü yılında insani durum çok vahim bir hal almış ve Yemen Sağlık Bakanlığı, şimdiye kadar 600 binden fazla sivilin öldürüldüğünü açıklamıştır.

Hayatta kalanların durumu da çok iyi değildir ve bu kişiler, açlığın yanı sıra kolera gibi bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.