ArabistanHaberlerOrtadoğu

Uluslararası Af Örgütü Arabistanlı 5 Kadın Aktiviste Verilen İdam Cezasının İptalini İstedi

Uluslararası Af Örgütü Batı Asya Programı Koordinatörü Samah Hadid yaptığı açıklamada; Arabistan’ın doğusunda yaşayan ve 2005 yılından beri tutuklu olan Israa el Ghomgham’a verilen idam cezasının uygulanması diğer aktivistler için bir tehdittir ve barışçıl gösterilere katılımın artmasına neden olacaktır.

Israa el Ghomgham’a idam cezası verilmesi, diğer aktivistlerin de barışçıl itirazları ve insan haklarını korumak amacıyla yaptıkları faaliyetlerden dolayı böyle bir cezayla karşılacaklarını öngören korkunç bir mesajı içermektedir.

Ghomgham’a yöneltilen suçlamalar oldukça komiktir ve bunun asıl nedeninin siyasi olduğu ve Arabistan’ın doğusundaki itirazcıları susturmak amacıyla yapıldığı açıkça ortadadır.

Dünya Arabistan’ın insan hakları alanında aşağılık ve korkunç uygulamalarını görmezden gelemez ve biz uluslararası camiadan Suudi yetkililere, idam kararının uygulanmasını durdurmaları için baskı yapmalarını istiyoruz, ifadelerini kullandı.

Uluslararası Af Örgütü ayrıca, dünyanın her yerindeki destekçilerinden Arabistanlı insan hakları aktivisti kadın ve erkekleri savunmak için birlik olmaları çağrısında bulundu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistan’da savcılar, terör davalarına bakan bir mahkemede davaları süren 5 insan hakları aktivisti için idam cezası talep ediyor.

Bu aktivistlerin arasında 2005’te tutuklanan Israa el Ghomgham da var. Savcıların talebi yerine getirilirse El Ghomgham ülkede siyasi aktivizm yüzünden idam edilen ilk kadın olacak.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Ortadoğu Direktörü Sarah Leah Whitson da, dün yaptığı yazılı açıklamada “İdamın her türlüsü dehşet verici ama şiddet içeren bir davranışla dahi suçlanmayan Israa el Ghomgham gibi aktivistlerin idamını istemek canavarca” ifadelerini kullandı.

El Ghomgham ve eşi Musa el Haşim, 8 Aralık 2015’te ev baskınında gözaltına alınmıştı. El Ghomgham, Katif’teki protestoların liderlerinden biriydi ve Şii karşıtı ayrımcılığa ve siyasi tutukluların serbest bırakılmasına son verilmesini talep ediyordu.

Suudi insan hakları gruplarına göre El Ghomgham, 32 aylık gözaltı süresi boyunca bir avukat tutamadı.

El Ghomgham, babasının avukat masraflarının üstlenilmesi için yazdığı bir dilekçe ve bir avukatın bu dilekçeyi görüp yardım etmesi sonrası avukat hizmeti almaya başladı.

Arabistan’da Veliaht Muhammed Bin Selman seçildiği günden bu yana, toplumsal ve ekonomik düzenleme bahanesiyle iş adamı, aktivist, üniversite öğrencisi ve misyonerlerden oluşan onlarca kişiyi tutukladı.

Öte yandan Avrupa- Arabistan merkezli insan hakları örgütleri birkaç gün önce bildiri yayımlayarak; Suudi Arabistan’da 51 tutukluya adaletsizce yargılama sonucu verilen idam cezasına işaret ederek, Arabistan’da yaşanan bu durum ile ilgili uyarıda bulundular.

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre, şuan Arabistan’da haklarında yüksek mahkeme tarafından idam cezası verilen 31 kişi her an idam edilebilirler.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.