DünyaHaberler

Uluslararası Af Örgütü: BMGK, İsrail tarafını tutmaktadır

Uluslararası Af Örgütü, yıllık insan hakları değerlendirme raporunda, BM Güvenlik Konseyinin İsrail’in Gazze saldırılarında yanlı davrandığını ilan etti.

Raporda, ”ABD ile AB üyesi ülkelerin BM Güvenlik Konseyi’ndeki pozisyonlarını kullanarak uluslararası adaleti engellediği” kaydedildi.

Sözkonusu ülkelerin, İsrail’in Gazze saldırısı sırasında işlediği savaş suçlarından sorumlu tutulmasını engellediği belirtilen raporda, İsrail güçlerinin bu süreçte işlediği suçlardan örnekler verildi.

Raporda, İsrail ve Gazze’yi kontrol altında tutan Hamas’ın konuya ilişkin olarak hazırlanan Goldstone raporundaki hesap verme zorunluluğunu gözardı ettikleri, bunun için uluslararası baskıya ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

Uluslararası Af Örgütü’nün yıllık insan hakları değerlendirme raporunda, ”ABD, Rusya ve Çin’in müttefiklerindeki insan hakları ihlallerini gözardı etikleri, bu ülkelerin insan haklarına daha saygılı olmaları yönünde baskı oluşturulması için kendi kayıtlarının açıklanması konusunda başarısız oldukları” öne sürüldü.

ABD’de başkan Barack Obama’nın daha önce söz verdiği halde Guantanamo kampını kapatmayı başaramadığı belirtilen raporda, Obama yönetimindeki ABD’nin insan hakları konusunda ‘karışık’ bir görüntü verdiği ifade edildi.

Örgütün genel sekreteri Claudio Cordone, Associated Press ve Retuers’a yaptığı açıklamada, Guantanamo’daki cezaevinin kapatılması yönünde bazı olumlu gelişmeler olduğuna, ancak buradaki işkence iddiaları konusunda birilerinin sorumlu tutulacağı yönünde hiçbir işaret bulunmadığına dikkati çekti.

Cordone, ”Buranın (Guantanamo) kapatılmasına yönelik olumlu işaretler var, ancak hala açık ve uluslararası standartlara uymayan askeri komisyonlarla çalışılıyor” diye konuştu.

Yıllık değerlendirme raporunda, Rusya ve Çin de Sri Lanka hükümetinin asi grupların hareketini kanlı bir şekilde bastırmasının uluslararası gruplarca incelenmesini bloke ettikleri gerekçesiyle eleştirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.