HaberlerArabistanDünyaOrtadoğu

Uluslararası Af Örgütü, Muhammed Fahd Al-Qahtani’nin durumunun netleştirilmesini istedi

Uluslararası Af Örgütü başta olmak üzere 14 insan hakları örgütü, Bin Selman rejiminden “Muhammed Fahd Al-Qahtani”nin durumunu netleştirmesini istedi.

Suudi insan hakları aktivisti Muhammed Fahd el-Qahtani, 10 yıllık cezasını çektikten sonra ortadan kaybolurken, Suudi yetkililer onun nerede olduğunu açıklamayı reddediyor.

Pazar günü, 14 insan hakları örgütü yaptığı açıklamada bu insan hakları aktivistinin durumuyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Qahtani’nin eşi, 34 gün önce cezasının bitmesinin ardından eşinin aniden ortadan kaybolduğunu ve durumundan bir haber alamadıklarını söyledi.

Eski bir ekonomi profesörü ve Suudi Arabistan’daki Medeni ve Siyasi Haklar Derneği’nin kurucu üyelerinden biri olan Muhammad Fahd al-Qahtani, yaklaşık 10 yıldır Suudi yetkililer tarafından tutuklu bulunuyordu.

Muhammed el-Qahtani’ye yöneltilen en önemli suçlamalar, yetkisiz bir sivil toplum oluşturmaya katılmak, hükümetin politikasını ve hükümetin ekonomik işleri yönetme biçimini eleştirmek, kamuoyunu yetkililere karşı kışkırtmaktır.

Kayıp aileleri, Suudi rejiminden insani taleplerine cevap vermesini, yakınlarının nerede olduğunu kendilerine bildirmesini ve onlara güvence vermesini istese de Suudi rejimini bu taleplere kulağını tıkamaya devam ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.