AsyaHaberler

Uluslararası Af örgütü, Myanmarlı generallerin yargılanmasını istedi

Uluslararası Af örgütü, Müslümanlara yönelik işledikleri cinayetlerden ötürü Myanmar’lı generallerin yargılanmasını istedi.

Uluslar arası Af örgütü: halka sistematik saldırı

Uluslara arası Af Örgütü (Amnesty) sorumlu bulduğu 13 generale karşı Uluslar arası Ceza Mahkemesinde dava açacak. AB’nin tersine Amnesty, Genelkurmay Başkanı Ming Aung Hlaing’e karşı da dava açacak. Af Örgütünden Matthew Wells “Rohingya halkına karşı titizce planlanan, sistematik bir saldırı olduğuna dair olağanüstü deliller var” dedi.

Öte yandan AB, Myanmar’lı 7 generale Avrupa’ya giriş yasağı getirdi ve mal varlıklarını dondurdu. Kanada bu yaptırımlara katılıyor.

(Myanmar’lı Başkomutan Kıdemli General Min Aung Hlaing Naypyitav Başkanlık Sarayı’nda, Myanmar 30 Mart 2018. REUTERS/Sai Zaw/Pool)

700.000 Rohingya’lı Müslümanın Myanmar’dan zorla göç ettirilmelerinin ardından AB Dışişleri bakanlığı 7 sorumlu generale yaptırımlar uygulama kararı aldı. Bakanlığın Pazartesi yaptığı açıklamaya göre sorumlu tutulan 7 general Avrupa’ya giremeyecek ve Avrupa’da bulunan mal varlıkları dondurulacak.

Yargısız infazlar, cinsel şiddet ve Rohingya’lıların sistematik bir biçimde evlerinin yakılması gibi ağır insanlık suçlarından sorumlu tutuluyorlar.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Kanada ve uluslar arası kamuoyu sessiz kalamaz. Burada etnik temizlik yaşanıyor. Bunlar insanlığa karşı işlenen suçlardır.”

AB 1989 yılından beri Myanmar’a silah ambargosu uyguluyor ve Nisan 2018 yılından beri askerlere Avrupa’daki kurslara katılmak yasaklandı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.