HaberlerİranOrtadoğu

Uluslararası Af Örgütü’nden Arakan açıklaması

Uluslararası Af Örgütü, Myanmar ordusunun Arakanlı müslümanlar aleyhindeki cinayetlerinin sürdüğünü ve bunun savaş suçu olduğunu belirterek bu durumun uluslararası toplum açısından utanç verici olduğunu bildirdi.

Bu arada Myanmar ordusunun uyguladığı şiddetten kaçarak komşu ülke Bangladeş’e ve sınır bölgelerine sığınan Arakanlı Müslümanlar, ordu müdahalelerinin 1. yıl dönümünde protesto gösterileri düzenledi.

Onbinlerce Arakanlı Müslüman mülteci, Bangladeş’teki ‘dünyanın en büyük mülteci kampında’ “Bir daha asla” pankartı açarak adalet talep etti.

Bir polis AFP’ye yaptığı açıklamada protestolara yaklaşık 40 bin Arakanlı Müslüman’ın katıldığını söyledi. Arakanlı Müslümanlar evlerine geri dönebilmek için toplu dua da etti.

Myanmar ordusu geçen yıl, bölgedeki silahlı militanların bazı polis karakollarına saldırı düzenlediği bahanesiyle Arakanlı Müslüman azınlığa yönelik bir operasyon başlatmış, yüzbinlerce sivil evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Birleşmiş Milletler, Myanmar ordusunun yaptığını “tipik bir etnik temizlik örneği” olduğunu açıklamıştı.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü, ordu saldırılarının sadece ilk ayında en az 730’u çocuk olmak üzere 6 bin 700’den fazla Arakanlı Müslüman’ın öldürüldüğünü açıklamıştı.

Uluslararası Af Örgütü de Myanmar Ordusu’nun üst düzey komutanlarının Arakanlı Müslümanlara yapılanlar nedeniyle insanlığa karşı suç işlemekten yargılanması gerektiğini söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (12) içerik yüklenmiştir.