HaberlerOrtadoğuTürkiye

Uluslararası Af Örgütü’nden Türkiye’ye Afganistan uyarısı

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’den tutukladığı yaklaşık 2 bin Afganistan vatandaşını serbest bırakarak ülkelerine geri gönderme işlemine son vermesini istedi.
Ava sitesinin haberine göre, Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’den tutukladığı yaklaşık 2 bin Afganistan vatandaşını serbest bırakarak ülkelerine geri gönderme işlemine son vermesini istedi.

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan bir açıklamaya göre, Türkiye hükümeti, sözü geçen Afganistanlıları bu ülkenin güneyinde yer alan birer mülteci kampında yerleştirerek haklarında yeni bir geri gönderme kararı almaya çalışıyor.

Örgütün bir diğer açıklaması ilaveten Nisan ayının başından beri yaklaşık 7 bin Afganistan vatandaşının Türkiye tarafından ülkelerine zorla geri gönderildiğini açığa çıkararak kendilerinden alınan imzalı belgeler vasıtasıyla bu işlemin gönüllü şekilde gerçekleştiğini göstermeye çalışıldığını bildirdi.

Böylece sözü geçen belgelerin tamamaen Türkçe olduğunadan dolayı anlaşılmadığını belirten Uluslararası Af Örgütü, Türkiye’den bu işlemleri derhal durdurmasını talep etti.

Afganistan Mülteciler Bakanlığı da bu konuyla ilgili yaptığı yazılı bir açıklamada Türkiye’nin tek taraflı bir şekilde yukarıdaki politiakayı uygaladığını ve Kabil’in Ankara ile bu meseleyi görüşmekte olduğunu açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.