ArabistanHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

Uluslararası Af Örgütü’nün AB ve ABD’nin Arabistan ve İsrail’e silah satışını eleştirmesi

Suud rejiminin Yemen topraklarına tecavüzünün devam etmesi ve korsan İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında özellikle masum çocukları katletmesinin eleştiren Uluslararası Af Örgütü UAÖ Amerika ve Avrupa ülkelerinden bu iki bebek katili rejime silah satışını durdurmasını istedi.

UAÖ uzmanlarından Patrick Wilcken, Amerika ve Avrupa ülkeleri insan haklarını ihlal eden Suud rejimi ve siyonist İsrail’e silah satarak dünyada savaş ve gerginliklerin tırmanmasına katkı sağladıklarını belirtti.

UAÖ uzmanı Wilcken ayrıca Suud rejiminin Yemen’de işlediği cinayetlere değinerek, Riyad bu cinayetlerinde ABD, Britanya ve Fransa’dan tam destek aldığını vurguladı.

UAÖ’nün bu eleştirisi, koran İsrail ve Suud rejimi Amerika ve Batılı müttefiklerinin mali, siyasi, askeri ve istihbarat destekleri ile işgal altındaki Filistin topraklarında ve Yemen’de cinayetlerini sürdürdükleri bir sırada gündeme geliyor.

Bugün korsan İsrail’in özellikle son aylarda ve Gazze şeridinde 30 Mart’ta başlayan büyük Geri Dönüş yürüyüşü sırasında mazlum Filistin halkını katliam ettiği herkesçe bilinen bir gerçektir.

Büyük Geri Dönüş yürüyüşünde şimdiye kadar yüzlerce Filistinli siyonist askerlerin doğrudan açtıkları ateş sonucu şehit düştü, binlerce Filistinli vatandaş da yaralandı.

Öte yandan Suud rejimi da ABD ve AB ülkelerinin destekleri sayesinde Yemen cinayetini ve mazlum Yemen milletini kırmayı sürdürüyor. Suud rejiminin 2015 yılında Yemen topraklarına karşı başlattığı tecavüzde şimdiye kadar binlerce Yemenli sivil hayatını kaybetti, onbinlercesi yaralandı, ayrıca milyonlarca Yemenli vatandaş da gıda maddeleri ve ilaç sıkıntısı çekerek perişan oldu.

Ancak tüm bu cinayetlere rağmen Amerika ve müttefikleri eli kanlı Suud rejimi ve korsan İsrail’e silah satışı devam ediyor.

Amerika her yıl yaklaşık 4 milyar dolar da İsrail’e silah yardımı yapıyor. Bundan başka Amerika 2019 yılının askeri bütçesinde de korsan İsrail’in füze savunma sistemini takviye etmek üzere 500 milyon dolar ve yine Gazze şeridinde Filistinli direnişçilerin tünellerini keşfetmek üzere 50 milyon dolarlık bütçe ayırdı.

Suud rejimi ise Amerika ve Avrupa’dan silah alımına devam ediyor. Amerika ve Avrupa’nın katil rejim İsrail ve bebek katili Suud rejimine silah satışları, uluslararası camiada insan hakları aktivistleri ve medeni toplum bu iki rejimin cinayetlerine tepki gösterdikleri ve bir çok insan hakları örgütü Arabistan ve İsrail’e silah satışının durdurulmasını istedikleri halde devam ediyor.

Bu bağlamda Britanya’da silah satışı ile mücadele örgütü yayımladığı raporunda, Yemen milletine zalimane bir savaş dayatan Suud rejimine ve yine işgal altındaki topraklarda mazlum Filistinli çocukları katleden İsrail’e satılan silahların milyarlarca pound tahmin edildiğini açıkladı.

Fransa insan hakları gözetleme örgütü Başkanı da bu konuda yayımladığı raporunda şöyle dedi: Riyad yönetimi Yemen’de şimdiye kadar binlerce sivili katleden ve savaş suçu telakki edilmesi gereken cinayetleri işleyen bir ittifakın elebaşıdır. Avrupa ise Suud rejimine silah satışını sürdürmesi durumunda bu rejimin savaş suçu ortağı ve uluslararası hukuki ihlal eden taraf olur.

Ancak tüm bu uyarılara rağmen ABD ve AB’nin İsrail ve Arabistan’a yönelik çifte standart politikaları devam ediyor. Batılı devletler bir yandan insan hakları sloganlara atarak insan haklarını savunduklarını iddia ederken, öbür yandan insan haklarını açıkça ihlal eden rejimleri silah satıyor ve cinayetlerine göz yumuyor.

Şimdi ise UAÖ yetkilileri bir kez daha Amerika ve Avrupa’dan Yemen ve Filistin’de mazlum çocukları, kadınları ve sivilleri katleden Suud rejimi ve korsan İsrail’e silah satışının durdurulmasını istiyor, fakat gözlemciler Amerika ve müttefiklerinin geçmişte olduğu gibi şimdi de bu örgütün bu yöndeki taleplerini umursamadan silah satışını sürdüreceklerini belirtiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.