AsyaHaberler

Uluslararası Afganistan Temas Grubu, İtalya’da toplandı

Uluslararası Afganistan Temas Grubu, Afganistan’ın kontrolünün yerel güvenlik güçlerine devrinin koşullarını daha iyi tanımlamak amacıyla İran’ın da katılımıyla Roma’da toplandı.

Roma’da 46 ülke ile uluslararası kuruluşlardan temsilcileri bir araya getiren konferansa katılan İran’ın temsilcisi Muhammed Ali Kanezade, konferansı ”verimli” olarak niteleyerek, çatışmaların ”sadece bölgesel bir yaklaşımla” çözülebileceğini vurguladı.

Konferansın başkanlığını yapan Alman temsilci Michael Steiner, Afganistan için yeterince istikrar ve insan haklarını garanti altına alma gibi gerçekçi bir amaca ulaşmayı denediklerini söyledi.

Geçiş sürecinin gelecek yıl başlayacağını ve 2014 yılında sona ermesinin beklendiğini belirten Steiner, ancak Afganistan’ın, uluslararası birliklerin çekilmesinden sonra da dış yardım almaya devam edeceğini kaydetti. Steiner, ülkenin kontrolünün yerel güçlere devredilmesi sürecinin ”geri döndürülemez” olması amacıyla Afgan güvenlik güçlerinin eğitiminin hızlandırılması ve ”yeterli bir istikrara” varılması gerektiğini belirtti.

Alman temsilci, konferans katılımcılarının Kabil hükümetiyle Taliban arasında görüşmelere destek verdiğini, bu çatışmayı askeri yönden çözemeyeceklerini, siyasi bir süreç gerektiğini, Afgan hükümetini desteklediklerini söyledi.

ABD’nin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke da bu görüşmelere ilişkin eleştirileri reddederek, Afganistan’da uzlaşma isteyenler için yer olduğunu ifade etti ve militanlara silahlarını bırakmaları çağrısında bulundu.

Holbrooke, bunun bir yenilgi olmadığını, bu savaşın askeri yoldan kazanılmayacağını her zaman söylediklerini kaydetti.

NATO’nun Afganistan’daki sivil temsilcisi Mark Sedwill, 2014’ten sonra da Afganistan’da birlik bulunacağını ancak bu birliklerin bulunma amacının yerel birliklere destek ve eğitim sağlamak olacağını kaydetti.

Konferansa katılan taraflar, Afganistan’ın komşusu olan ülkelerin özellikle de bu ülkeyle uzun bir sınırı olan İran’ın rolünün önemine değindi.

Holbrooke, İran’ın, Afganistan’daki durumun barışçıl yollardan çözümünde oynayacak rolü olduğunu bildiklerini söyledi.

İtalyan temsilci Massimo Iannucci de İran’ı Afganistan’dan ayrı düşünmenin en kötü hata olacağını çünkü batı ülkelerinin özellikle İran-Afgan sınırı yoluyla gerçekleşen yasadışı göç ve uyuşturucu kaçakçılığı sorunlarında Tahran’la ”ortak çıkarları” bulunduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.