HaberlerDünya

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’ndan İran hakkında yeni iddialar

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı son raporunda İran aleyhinde yeni iddiaları gündeme taşıdı.

İranpress Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre bu raporda Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, İran’ın Fordo tesislerinde %60 saflıkta uranyumu zenginleştiren iki kademeli IR-6 santrifüj dizisi arasındaki bağlantıda habersiz bir değişiklik yaptığını iddia etti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı,raporun devamında bu iki santrifüj arasındaki bağlantının nasıl değiştiğine dair bir açıklama yapmadan bu santrifüj dizilerin, İran’ın ilan ettiği faaliyet şeklinden önemli ölçüde farklı bir şekilde birbirine bağlandığını iddia etti.

Bu uluslararası kuruluş, raporun başka bir bölümünde, bu eylemin İran’ın koruma anlaşması kapsamındaki yükümlülükleriyle bağdaşmadığını ve Bu, UAEA’nın Fordo’nun yakıt zenginleştirme tesisi için koruma önlemi yaklaşımlarını düzenleme ve tesiste etkili koruma önlemleri uygulama becerisini baltaladığını iddiasında bulundu.

İran İslam Cumhuriyeti, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’nın (NPT) imzacılarından biri ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın bir üyesi olarak nükleer teknolojiye barışçıl amaçlarla erişme hakkına sahip olduğunu vurgulamaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Temmuz 2024 (16) içerik yüklenmiştir.