DünyaEkonomiHaberlerİranOrtadoğu

Uluslararası Enerji Ajansı: Dünya, İran’ın petrol üretiminin azalmasından zarar görecektir

Uluslararası Enerji Ajansı, İran ve Venezuella petrol üretiminin azalacağı öngörüsünde bulunarak, dünya piyasalarının bundan dolayı şiddetli şekilde etkilenecekleri ikazında bulundu.

Ajans tarafından yayınlanan raporda, İran ve Venezuella’nın yıl sonuna kadar petrol üretim miktarının 1.5 milyon varil azalacağı öngörülerek, kesin olmamakla beraber, İran petrol üretiminin ambargolar dönemine dönmesini tahmin ederek Venezuella’nın da petrol üretim miktarının devam edeceği öngörüsünde bulundu.

Rapora göre OPEC bunu telafi için petrol üretim miktarını 1.1 milyar dolar arttıracağını ayrıca Rusya’nın da petrol üretimini arttıracağını bildirdiği ifade edildi.

Ajansın uzmanların İran ve Venzuella üretim azalmasının telafi edilmesi durumunda bile, dünya petrol fiyatlarının artması karşısında istikrarsız bir durumda olacağını bildiriyorlar.

Rapora göre, İran ve Venezuella’nın petrol üretiminin azalması konusunun bu ayki OPEC toplantısında gündeme geleceği belirtilere, gelecek sene petrol talep miktarının ekonomik gelişmeden dolayı 1.4 milyon varil artacağı tahmininde bulunuldu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.