AfrikaHaberler

Uluslararası İslami Parlamento kurulması gereklidir

İran İslami şura meclisi başkanı, İslam ülkeleri meclisler arası birliğin uzak görüşlülükle İslami parlamento kurulması için ortam hazırlaması gerektiğini söyledi.

Ali Laricani, Uganda’nın başkenti Kampala’da İslam konferansı teşkilatı üyesi ülkelerin meclisler arası birlik kurumunun 6. toplantının açılış merasiminde yaptığı konuşmada Avrupa ülkelerinin uzun savaşların ardından 50 yıl önce Avrupa parlamentosu ve Avrupa birliğini kurmakla barışçı işbirliğinin temelini oluşturdukları ve böylece de Avrupa’nın kalkınması yönünde önemli adımlar attıklarını söyledi.

Laricani İslam ülkelerinin AB’nin kurulduğu döneme oranla daha iyi imkanlara sahip olduğuna değinerek zengin enerji kaynakları, ve çağdaş İslam medeniyetinin temellerini oluşturacak ileri İslam kültürü, uzman insan gücü, bazı İslam ülkelerinin seçkin jeopolitik konumunun hep birlikte İslami meclisler arası birliğin güçlenmesi için altın fırsatlar sayıldığını belirtti.

Laricani İslami meclisler arası konferansın seçkin hukukçulardan faydalanarak ırkçı İsrail rejiminin savaş suçu işlediğine dair dosyayı uluslar arası mahkemelere taşıyarak bu rejim elebaşlarının savaş suçluları olarak yargılanmalarını sağlayabileceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (17) içerik yüklenmiştir.