AvrupaHaberler

Uluslararası koalisyon Afganistan savaşını kaybediyor

Pakistan Devlet Başkanı Asıf Ali Zerdari, Pakistan’ın da yer aldığı uluslararası koalisyonun Afganistan’da Taliban’a karşı savaşı kaybetmekte olduğunu söyledi.

Fransa ziyaretini tamamlayıp İngiltere’ye geçmeye hazırlanan Zerdari, Fransız Le Monde gazetesine verdiği mülakatta, “Pakistan’ın da dahil olduğu uluslararası koalisyonun Afganistan’da Taliban’a karşı savaşını kaybetmekte olduğunu düşünüyorum. Çünkü her şeyden önce, kalpleri ve zihinleri fethetme savaşını kaybettik” ifadesini kullandı.

Le Monde muhabirinin “Taliban ile iyi ilişki kurup yeniden Afganistan’ı yönetme noktasına gelmesi olasılığıyla ilgili Pakistan’ın bir çıkarı olup olmadığını” sorması üzerine, bu suçlamanın saçma olduğunu belirten Zerdari, “Konuşulabilecek iyi Taliban diye bir şey yok. Pakistan ve Pakistan halkı teröristlerin kurbanıdır. Biz sınırlarımızı korumaktan başka bir şey yapmıyoruz, terör ve terörü yayanlarla mücadele ediyoruz” dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron’un Pakistan’ın ikili oynadığı yö nündeki eleştirilerinin sorulması üzerine ise Zerdari, İngiltere ziyaretinde Cameron’a “Teröre karşı savaş bizi birleştirmeli, karşı karşıya getirmemeli diyeceğim. Ona insan kaybı olarak en ağır bedeli benim ülkemin ödediğini anlatacağım” yanıtını verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.