BilimselHaberlerİranOrtadoğu

Uluslararası konferanslara İranlı katılımcıların oranı arttı

İran İslam Cumhuriyeti Bilim Bakan vekili Arslan Kurbani, bu yılın ilk altı ayında geçen yılın benzer dönemine nazaran İranlı uzmanların ve hocaların uluslar arası konferanslarda ve sempozyumlardaki katılımının yüzde 20 arttığını belirtti.

Kurbani “İran’a yönelik Batı’nın yaptırımı şiddetledirmesine rağmen bu yıl içinde İranlı uzmanların ve düşünürlerin uluslar arası konferanslarda daha büyük ve etkili katılım sergilediler” dedi.

Bakanlığın üzerinde çalıştığı programlardan birinin, uluslar arası iş birliği bilgilendirme bankası ve bir elektronik sitenin oluşması olduğuna işaret eden Kurbani “söz konusu site, uluslar arası iş birliği geliştirmek ve bu iş birliği ile ilgili bilgileri toplamak amacıyla üniversiteler arasında koordinasyonu sağlamak amacıyla kurulacak dedi.

Yurt dışında Fars dili, İran Bilimi ve İslam biliminin gelişmesi ile ilgili bakanlığın programları ile ilgili olarak bakan vekili “şu anda dünyanın 60 ülkesinden 200 kadar yabancı öğrenci İran’da burslu olarak Fars Dili ve Edebiyatı alanında eğitim görüyor. Bu öğrencilerin yüzde 90’ı mezun olduktan sonra ülkelerinde Fars Dili eğitimi verecek” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.