ArabistanDünyaHaberlerOrtadoğuYemen

Uluslararası Kuruluşlar Yemen Halkının Yoksulluğu Karşısında Sessiz Kalıyor

Geçtiğimiz günlerde ve aylarda uluslararası yardım kuruluşlarından bir grup bölgedeki halkın durumunu belirlemek için incelemelerde bulundu. Ancak bu incelemer bugüne kadar bölge halkının sıkıntılarının giderilmesi konusunda bir yarar sağlamadı.

Yaşam için gerekli olan yiyecek ve içecek her canlının doğal hakkıdır. Bu canlının insan,hayvan ya da bitki olmasının hiçbir farkı yoktur. Yiyecek Allah’ın bize bahşettiği nimetlerdendir. Kimsenin insanı yiyecekten mahrum etmeye hakkı yoktur. Ancak insan yaşamının gerçekleri bamşkadır ve bu söylenenlerden çok farklıdır. Eğer dünyaya özellikle üçüncü dünya ülkelerine baktığımızda bu ülkelerdeki halkın yarıdan fazlasının yoksulluk alt sınırında yaşadığını ve günlük yiyeceklerini dahi bulamadıklarını görüyoruz. Burada gündeme gelen soru şudur; bu açlıklar hangi sebeple ortaya çıkmıştır? Acaba böyle rahatsız edici durumların ortaya çıkmasında insanın rolü var mıdır ya da tüm bu krizler doğal bir afet midir?

Dünyada özellikle de üçüncü dünya ülkelerinde insanların açlıkla boğuşmasının nedenleri şunlardır: Kurak yıllar, nehirlerin taşması, sel baskınları,tarımsal afetlerin artması, nüfusun artması, savaşlar ve bu gibi diğer olaylar.

Savaşlar özellikle iç savaşlar, açlıkların ortaya çıkmasına neden olan en tehlikeli ve en önemli insani etkendir. Çoğunlukla savaş kuvvetleri açlıkla mücadele eden halka insani yardımların ulaşmasının engellenmektedir. Bugün Yemen’de şahit olduğumuz durum budur.

Ülkelere yapılan saldırılar yoksulluğun, gıda ve ilaç sıkıntısının, işsizliğin artmasına neden olmaktadır. Müdahaleci güçler tarafından yapılan yaptırım, altyapıların ard arda bombalanması ve üçüncü dünya ülkelerinin ekonomisi bu ülkelerde meydana gelen şuanki durumun asıl nedenidir.

Yemen’deki özellikle de Hadide ve Ebu Adin bölgelerindeki açlık Suudilerin önderliğindeki koalisyonun saldırılarının sonucudur. Suud Hanedanı’nın yaptığı saldırılarla Yemen’de güçlerin ve olumsuz sonuçlarını ikiye katladığı şey ülkedeki silahlı gruplar arasındaki çatışmalardır. El-Hadide bölgesindeki açlık Yemen’in bu bölgelesindeki vatandaşlardan onlarcasının ölmesine neden oldu. BM Gıda Örgütünün verilerine göre, ölenlerin çoğu 5 yaşın altındaki çocuklar ve yaşlılardan oluşmaktadır.

Teröristlerin Yemen’e saldırılarının başlamasından bu yana 2 yıl geçmiştir. Bu 2 yıl boyunca Yemen Suudilerin liderliğindeki koalisyon tarafından kuşatıldı. Yemen’de milyonlarca insan açlıkla mücadele etmektedir. Bunlardan bazıları kıtlık ve açlık sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Şuan açlık bir krize dönüşmüştür ve El-Hadide sahillerinde birçok kişinin ölmesine neden olmaktadır.

El-Hadide bölgesinde tehlikenin ciddi boyutlara ulaştığı yer El-Tehita bölgesidir. Yemen’deki yokluk son birkaç haftada daha da arttı. Yokluğun arttığı yerlerden bazıları; El-Lahiye, Beytul Fagih, El-Zehra, El-Zeydiyye ve El-Cerahi şehirleridir. Buradaki halkın büyük çoğunluğu avladıkları balıkları satarak geçimini sağlamaya çalışmaktadır. Ancak buradaki halkın balıkçılık için kullandığı kayıkları tecavüzcüler tarafından bombalarla hedef alındı ve kullanılamaz hale geldi. Bununla birlikte bu sahil bölgelerinde yaşayan halk tek geçim kaynağını da kaybetmiş oldu. Bu durum bölgedeki halkın durumunun günden güne kötüleşmesine neden oldu.

Geçtiğimiz günlerde ve aylarda uluslararası yardım kuruluşlarından bir grup bölgedeki halkın durumunu belirlemek için incelemelerde bulundu. Ancak bu incelemer bugüne kadar bölge halkının sıkıntılarının giderilmesi konusunda bir yarar sağlamadı.

Uluslararası yardım kuruluşları görevlerini tam olarak yerine getirmediler. Bu kuruluşlar El-Hadide kentindeki yokluğu ve olumsuzlukları engelleyemediler. Uluslararası yardım kuruluşların Yemen’deki sorunlar karşısındaki umursamazlığına karşın halk, Yemen’deki yerel kuruluşlar, yatırımcılar ve hükumet kuruluşları yoklukla mücadele eden halkın sıkıntılarını güçleri yettiğince gidermeye çalıştılar. Geçtiğimiz hafta El-Tehita valiliği ülkedeki yardım kuruluşlarından bölge halkına gönderilen onlarca yardıma şahit oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.