HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Uluslararası kurumların İran’daki mültecileri finanse edememesi

İran İslam Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Yabancılar ve Göç İdaresi Genel Müdürü, ”Uluslararası kurumlar İran’daki mültecilerin masraflarının ancak %5’ini karşılıyorlar.” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın bildirdiğine göre, söz konusu yetkili Mehdi Mahmudi, “Uluslararası kuruluşlardan ve bağışçı ülkelerden son yıllarda çok az yardım geldiğini ve bunun da,  mültecilerin maliyetlerinin ve ihtiyaçlarının sadece yüzde 5’ini karşıladığını ve  bu koşullarla bundan sonra İran’da mültecileri kabul etmemekten başka çarenin olmayacağını” söyledi.

Mahmudi, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin Cenevre’de iki ülke ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin katıldığı yıllık yürütme kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, “Haksız yaptırımlara ve tek taraflı zorlayıcı önlemlere rağmen İran bu zamana kadar mültecilerle ilgili olarak üzerine düşenin çok üzerinde çaba gösterdiğini ve harcama yaptığını” söyledi. 

İranlı yetkili, ”Afgan sığınmacılar ve yerlerinden edilenlerin, özel coğrafi konumu nedeniyle İran İslam Cumhuriyetini, Avrupa ülkelerine bir rota olarak gördüğünü ama İran’ın 3,5 milyondan fazla mülteciyi kabul edecek durumda olmadığını’ söyledi. 

Mahmudi, “Uluslararası toplumun artık İran İslam Cumhuriyeti’nin talepleri doğrultusunda harekete geçme zamanı gelmiş ve hatta geçmiştir.”  dedi./

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.