HaberlerİranOrtadoğu

Umman Denizinden İran’ın doğu illerinin su ihtiyacı karşılanacak

Özel sektör vasıtası ile İran’ın Sista ve Beluçistan ile Horasan Rezevi ve Güney Horasan illerinin su ihtiyacı Umman Denizinden temin edilecektir.

Konuyu projelendiren Birimin Başkanı Ali Abdüllahi Bağ Siyahi yaptığı açıklamada, İran doğusunda, yağış olmaması, kuraklık, nüfusun artışı, kullanımın artışı nedenlerle İran’ın doğu illerinde su gereksinimin yaşandığını belirtti.

Abdüllahi, ülkede depolama alanlarında 10.5 milyar metre küp su eksiği olduğunu belirterek bunun 1.7 mmilyar metre küpünün İran’ın Sista ve Beluçistan ile Horasan Rezevi ve Güney Horasan illerine ait olduğunu belirtti.

Umman denizinden suyun işlenmesi ile bu illerinin suyunun temini projesinin yüzde 70 ilerlediğini belirten Abdulllahi, projenin incelenmesinin Mart ayında sonlanacağını belirtti.

Abdullahi, yapılan araştırmalara göre Umman Denizinden Horasan Rezevi iline çekilecek su boru hattı uzunluğunun 1600 kilometre olacağını ve suyun sadece içme ve sanayide kullanılacağını söyledi.

Projenin 3 aşamada gerçekleşeceğini belirten Abdullahi, projenin 3 aşamada yapılmasının planlandığını ve projeyi özel sektörün yapacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.