HaberlerİranOrtadoğu

Umman: İran’la ilişkilere büyük önem veriyoruz

İran ve Umman dışişleri bakanları arasında gerçekleşen görüşmede, iki ülke ilişkilerinin her alanda geliştirilmesi yolları ele alındı.

İran dışişleri bakanı Mutteki, Umman’la, siyasi ve iktisadi ilişkilerin geliştirilmesinin yanısıra bölgesel meselelerin ele alındığını belirtti.

Umman Dışişleri Bakanı da, İran’ı bölgenin stratejik bağlantı noktası olarak tanımlarken, İran’ın, bölgede ekonomik stratejik nokta rolünü oynayabileceğini söyledi.

Tahran’da gerçekleşen görüşmede, Umman dışişleri Yusuf Bin Alevi, İranlı meslektaşı Menuçehr Mutteki’yle görüşmesinde, İran’la ilişkilerin gelişmesinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Mutteki de sözkonusu görüşmede, ileriye doğru yüz tutan İran-Umman işbirliği ve ilişkilerinin gelişmesi ve güçlendirilmesi için yeni planlamalarla yeni adımlar atılması gerektiğinin altını çizerken “Tahran-Maskat ilişkileri her zaman çok iyi düzeyde olmuştur. Umman Kralının Tahran’a yaptığı tarihi ziyareti de, iki ülke arası münasebetlerde yeni bir sayfa açmış oldu” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Mayıs 2021 (22) içerik yüklenmiştir.