FilistinHaberlerOrtadoğu

Ümmet, Filistin için bir savaş stratejisi belirlemelidir

Ürdün’deki Müslüman Kardeşler Cemaati genel murakıbı Dr. Hemmam Said, Arap ülkelerinin Kudüs konusundaki siyasetlerini yeniden gözden geçirmelerini isteyerek, Mescidi Aksa ve Filistin’in kurtuluşu için takip edilecek yeni bir savaş stratejisi ortaya koymaları gerektiğini ifade etti.

Hemmam Said, Ürdün’de çıkan ed-Düstur gazetesinin kendisiyle yaptığı röportajda Siyonistlerin Müslümanların bam teline basmaları nedeniyle yakında üçüncü bir intifadanın başlayacağını ve bölgedeki dengeleri yeniden şekillendirmek için de cihadın yeterli olduğunu belirterek, Gazze’nin gösterdiği ilkeli duruşun, direnişin ve sabrın ümmetin izzet ve onuru sayıldığını ifade etti.

1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşayan Filistin halkına karşı uygulanan tehcir politikasına da değinen Said şöyle dedi: “Şu anda buradaki halkın yurtlarından çıkarılması gündemdedir. Batı Yaka’da da durum aynıdır. Buranın da işgal yönetiminin bir parçası olması için yoğun çaba gösteriliyor. Mültecilerin bulundukları ülkelerde vatandaşlığa geçirilme hesapları da yapılıyor. Bunu Amerika ve işgal devleti de istiyor. Dünyadaki birçok taraf Filistinli mültecileri bulundukları ülkelerin vatandaşı yapma ve işgal devletini mültecilerin dönüş hakkını kabul etme sorumluluğundan kurtarmak istiyor.”

Siyonistlerin Kudüs’ü Yahudileştirme ile ilgili planlarına da değinen Said bu konuda da şunları söyledi: “Kudüs tehlikede sözü geride kaldı. Çünkü Kudüs diye bir şey kalmadı. Bütün göstergeler Kudüs şehrinin Yahudileştirildiğini gösteriyor. Mescidi Aksa zaten yıkılmak üzere… Onun yıkılması an meselesi. Kendisini tehdit eden tüneller ve kazılar tüm hızıyla devam ediyor.”

Ümmete de seslenen Said şöyle dedi: “Kudüs ve Mescidi Aksa’da olup bitenlere karşı gözlerinizi kapatmayınız. Artık bekleme devri geçti, harekete geçmeniz lazım.”

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.