DünyaHaberlerOrtadoğuSuriye

UNESCO Suriye’deki tarihi eserlerin tahrip olduğu yönünde uyarıda bulundu

Press TV’nin haberine göre, BM ilim, eğitim ve kültür kurumu UNESCO genel müdürü İrina Bukova dünkü açıklamasında Suriye, Mali ve Orta Afrika cumhuriyeti ülkelerindeki iç savaşın son derece kaygı verici olduğunu ve çatışmaların bu ülkelerde tarihi ve kültürel eserlerin tahrip olmasına neden olduğunu söyledi.

Bukova, uluslararaıs toplumun dünyada kültür ve tarih mirasını korumak için harekete geçmesi gerektiği ve kültür mirasının tüm dünya halkına ait olup, uluslararası değer taşıdığı için evrensel bir görev olduğunu tüm ülkelerdeki tarihi ve kültürel eserlerin korunması için ülkelerin işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

UNESCO’nun tahrip olmasıyla ilgili kaygıları belirttiği tarihi eserlerden bazıları Suriye’deki Halep ve İdlip ile Mali’deki Timbuktu şehirlerinde bulunuyor.

Bilindiği üzere son zamanlarda Suriye’de isyancı tekfiri gruplar Hama, Humus ve Halep şehirlerindeki tarihi binalara sığınarak bu mekanları tehlikeyle karşı karşıya getirmişler.

Suriye’nin kuzeyindeki İdlip şehrinde ise silahlı gruplar 17. asırdan kalma ticari kervansarayları tahrip etmeye başlamışlar.

Mali ülkesinde ise Fransız askerlerinin varlığı birkaç tarihi eserin yok olmasına neden olmuştur.

Mali ülkesinde tarihi kitabelerin tahrip edilmesi Fransız askerlerin bu ülkedeki varlığının sonuçlarından biri olmuştur.

Bilindiği üzere Mali ülkesi bir zamanlar Kuzey Afrikadaki en büyük kütüphanelerin bulunduğu ülke idi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.