DünyaHaberlerİranOrtadoğu

UNESCO’nun bilim adamlarına yönelik cinayetlere sessiz kalması kınandı

Birleşmiş Milletlere bağlı bilim ve kültür kurumu UNESCO’nun İranlı bilim adamlarına yönelik terörist saldırılar karşısında sessiz kalmalarına İran tepki gösterdi.

İran’ın UNESCO’daki temsilcisi Muhammed Rıza Mecidi, UNESCO genel sekreterine yazdığı mektupta, UNESCO yetkililerinin İranlı bilim adamları ve seçkinlerine yönelik düzenlenen terörist saldırılar karşısında sessiz kalmalarının aslında bir tür bu gibi terörist saldırılara destek vermek manasına geleceğini bildirerek eleştirdi.

UNESCO’nun bütün grup başkanlarına ve üyesi olan bütün ülkelerin büyükelçilerine konuyla ilgili mektup gönderen Mecidi, İranlı nükleer bilim adamı Mustafa Ahmedi Ruşen’in terörist saldırıda öldürülmesinin kınanmasını UNESCO’nun görevi olduğunu belirterek UNESCO’dan bu görevini yerine getirmesini istedi.

Mecidi ayrıca, bilim adamlarına yönelik bu gibi terörist saldırıların önlenmesi için UNESCO’nun da üzerine düşeni yerine getirmesi gerektiğini bildirdi.

İran’ın UNESCO’daki temsilcisi, İranlı bilim adamlarına yönelik işlenen cinayetlere uluslar arası toplumun sessiz kalmasının dünya genelinde telafisi zor olacak zararlara neden olacağı uyarısında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.