HaberlerOrtadoğuYemen

UNICEF: Arabistan’ın Yemen’e karşı savaşı ‘Çoçuklar aleyhinde savaştır’

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Suudi rejiminin Yemen aleyhindeki savaşını, ‘çocuklara karşı bir savaş’ olarak niteledi.

Avusturya ORF televizyon kanalı, UNİCEF’in Suudi rejiminin Yemen aleyhindeki savaşı, Çocuklara Karşı Savaş nitelemesi yaptığını aktırırken, sözkonusu kanal, 1000 günden fazla bir süredir Suudi rejiminin Yemen’e yönelik saldırılarında başta çocuk ve kadınlar olmak üzere binlerce sivilin öldüğü ve yaralandığını bildirdi.

Sözkonusu televizyon kanalı, Arabistan’ın Yemen’e saldırısında yalnızca Aralık ayında 42 Yemenli çocuğun öldüğünü ve 38’nin yaralandığını bildirdi.

Arabistan’ın başını çektiği bazı ülkeler mart 2015’te Yemen aleyhinde savaş açmışlar ve bu süre içinde onbinden fazla Yemenli sivil ölürken ayrıca bu ülkeye uygulanan her türlü yaptırım ve kuşatmadan dolayı da, Yemen halkı başta ilaç ve gıda maddesi olmak üzere ciddi sıkıntılar yaşıyor ve ölüm kalım mücadelesi veriyor.

Bu arada saldırılarda Yemen’in altyapısının yüzde 80’i de kullanılamaz hale gelmiş ve bu durum Yemen’de bulaşıcı hastalıklar olmak üzere sorunların ve tehditlerin daha da artmasına neden olmuştur.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.