FilistinHaberlerOrtadoğu

UNICEF: Filistinli esir çocukların durumunda bir değişiklik yok

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Siyonist işgal rejimi zindanlarındaki Filistinli esir çocukların çektiği sıkıntıların devam ettiğini, bu sıkıntıların tutuklamayla başladığını ifade etti.

UNICEF bugün yayınladığı raporda, BM’ye bağlı kurumların topladığı delillerin, Filistinli çocukların Siyonist askerlerin eliyle kötü muamele gördüğünü gösterdiğini belirtti.

Diğer taraftan Dünya Çocuk Haklarını Savunma Hareketi, geçen yıl topladığı delillerin tutuklanan ve daha sonra zindana konulan Filistinli çocuklardan dörtte üçünün sorgu esnasında ve sorgudan sonra fiziki ve psikolojik işkence gördüğüne tanıklık ettiğini kaydetti.

Hareket yaptığı açıklamada, çocuklardan yarısının çıplak aramaya maruz kaldığını ve çoğunluğunun hukuki danışmanlıklardan mahrum edildiklerini, nadiren tutuklanmadan önce haklarının hatırlatıldığını ifade etti.

Raporda dikkat çeken ve uluslararası hukuka göre işkence düzeyinde sayılan husus, çocukların sorgu bahanesiyle uzun süre tek kişilik hücrelerde tutulmasıdır.

UNICEF yaptığı açıklamada Filistinli esir çocukların durumuyla ilgili olarak iki yıldan beri İsrailli yetkililerle görüşmelerinin sürmesine karşın, esir çocuklara yönelik politikada ciddi bir değişikliğin meydana gelmediğini belirtti.

Başa dön tuşu
Kapalı