ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

UNICEF: Yemen’de 11 milyon çocuk yardıma muhtaç

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), 11 milyondan fazla Yemenli çocuğun yardıma muhtaç durumda olduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), dün Yemen’le ilgili yaptığı açıklamada, Yemen’de insani durumu facia olarak nitelerken, bu durumun en çok da çocuklar üzerinde olumsuz etkileri ve sonuçlarının olacağını bildirdi.

Bu arada Yemen’in batı sahillerinde yeralan el’Hudeyde eyaletinin bazı bölgeleri Suudi rejimi işbirlikçilerinin işgalinden kurtarıldı.

Sözkonusu bölgenin işgalden kurtarılması operasyonlarında Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bazı araçlar da ateşe verildi. Bu arada Yemenli güçler Suudi rejimi işbirlikçilerinin el’Hudeyde’nin güneyinde yer alan ‘el-Faze’ bölgesindeki üsse de saldırı düzenlediler.

el’Hudeyde’nin Heys bölgesinde de çok sayıda Suudi işbirlikçisi öldürüldü. Suudi rejimi ve BAE, bir ay önce el’Hudeyde limanını işgal etmek için operasyonlara başlamışlardı. Ama Yemenli güçler düşmanların bu yöndeki çabalarını bu zamana kadar etkisiz hale getirdiler.

Bu arada Yemenli güler, Suudi rejiminin saldırılarına rağmen Yemen’in güneybatısında yer alan Taez eyaletinde Suudilerin en büyük silah deposunu ele geçirdiler.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.