ArabistanHaberlerOrtadoğuYemen

UNİCEF: Yemen’de 11 milyon çocuk yardıma muhtaç

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, Yemen’de tam bir insani facia yaşandığını belirterek, Yemen’de 11 milyon çocuğun insani yardıma ihtiyaç duyduğunu söyledi.

UNİCEF, Yemen’de Suudi rejiminin açtığı savaştan dolayı içme suyu santrallerinin vurulmasından ötürü temiz içme suyunun neredeyse imkansız olduğuna dikkat çekerek bu durumun da çeşitli hastalıklara yol açtığını belirterek Yemen’e insani yardım yapılması çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, Yemen’i çocuklar için dünyada yaşanacak en kötü yer olarak niteledi. UNICEF, daha fazla yardım ulaşmaması durumunda 11 milyon çocuğun felaketle karşı kaşıya kalacağı uyarısında bulundu.

UNICEF’in Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Müdürü Geert Cappelaere, Ürdün’ün Başkenti Amman’da dün yaptığı basın toplantısında, Yemen’de tahminen her on dakikada bir çocuğun tedavisi mümkün bir hastalıktan dolayı hayatını kaybettiğini söyledi.

Geert Cappelaere, Yemen’de son iki buçuk yıl içinde ağır yaralan ve ölen çocuk sayısının 5 bin olduğunu, iki milyon çocuğun yetersiz beslendiğini söyledi.

UNICEF, 600 bin çocuğun, difteri gibi bazı bulaşıcı hastalıklara karşı aşılanmasının beklendiğini belirtti.

Bilindiği gibi Suudi rejiminin saldırılarında bu zamana kadar Yemen’de çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 12 bin sivil öldü, onbinlercesi de yaralandı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.