DünyaHaberler

UNICEF’ten ABD’nin sığınmacı politikasına eleştiri

UNICEF sözcüsü, ABD yönetiminin yeni göçmen politikası nedeniyle yaklaşık 2 bin çocuk ailesinden ayırmasını eleştirdi.

Associated Press’in bildirdiğine göre Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Sözcüsü Christophe Boulierac, dün Salı günü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bugünlerde dünyanın Amerika yönetimi tarafından çok trajedik bir olaya tanık olduğunu, zira bebekler de dahil küçük çocukların kendi sığınmacı anne ve babalarından ayrıldığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de, Meksika sınırında uygulanan bu politikayı eleştirdi ve “ABD Yönetimi çocukları ailelerinden ayıran politikalara derhal son vermeli” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de ABD ve dünyada tepki gören, göçmen çocukların ailelerinden ayrı tutulma uygulamasına kayıtsız kalmadı.

Genel Sekreter Guterres, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Herhangi bir devletin çocukları istismar ederek bu yolla ebeveynleri caydırmak istediği düşüncesi vicdanları yaralıyor” dedi.

Genel Sekreter Guterres, ABD yönetimini derhal uyguladığı politikaya son vermeye davet etti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmenlere karşı uyguladığı “sıfır tolerans” uygulamasına ve sınırı yasa dışı yollarla geçen ailelerin çocuklarının ellerinden alınarak ayrı yerlerde tutulmasına sert eleştiriler sürüyor.

Birleşmiş Milletler, ‘38. İnsan Hakları Komisyonu Oturumunda ’ konuşan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid El Hüseyin, ABD Başkanı Donald Trump’ın çocukları kullanarak ailelerine karşı uyguladığı göçmenlik politikalarını eleştirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (15) içerik yüklenmiştir.