HaberlerOrtadoğuSuriye

Ünlü İngiliz analist Robert Fisk: Arabistan ve Türkiye’nin Suriye çırpınışları boşa

Ünlü İngiliz analist Robert Fisk, Türkiye ve Arabistan’ın Suriye’de özelikle de Halep’teki son girişimlerini değerlendirerek; Suudilerin Suriye’ye asker sevkiyatı yapma fikrini alaya aldı.

Tahran’da yayınlanan Cumhuri-i İslami gazetesinin bugünkü sayısında çıkan habere göre Ünlü İngiliz analist Robert Fisk, İngiltere’de yayın yapan Independent gazetesinde kaleme aldığı yazısında Suriye içinde yaşanan son gelişmeler ardından Türkiye ve Suudi Arabistan’ın panik içinde bu ülkeye güç gönderme girişimlerinin boş olduğunu bildirdi.

Robert Fisk söz konusu yazısında Suriye’deki yaşanan son gelişmeleri şöyle değerlendirmiştir:

“Suriye Ordusu Rusya’nın da yardımıyla Halep’ten sonra büyük bir ihtimalle Rakka’ya doğru ilerleyecek.

Suriye ordusu Halep civarlarında Nusra cephesi ve diğer isyancı güçleri kenara iterek büyük bir başarı kaydetti. İsyancıların Türkiye’den yardım temin ettikleri kanallar kapatıldı, tabi bu hikâyenin sonu değil.

Şimdi durum değişti. Artık muhalifler kendilerini abluka içerisinde hissediyorlar. direniş yanlılarının bulunduğu yerleşim bölgeleri olan Nubul ve El-Zehra’daki halk 3 yıldır abluka altındaydı ve halk açlık içerisindeydi. Halk havadan yapılan yardımlarla besleniyorlardı. Şimdi ise Suriye ordusu tarafından bölge kurtarıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (35) içerik yüklenmiştir.