FilistinHaberlerOrtadoğu

UNRWA başkanlığına Flippo Grandi getirildi

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Mülteciler Dairesi, Amerikalı Karen Ebu Zeyd’in ardından Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) Genel Komiserliği görevine getirilen İtalyan Filippo Grandi’yi kutladı.

Hamas Mülteciler Dairesi Başkanı Hüsam Ahmed, dün (23 Ocak Cumartesi) yaptığı basın açıklamasında, Eylül 2005’ten bu yana Karen Ebu Zeyd’in yardımcısı olarak görev yapan Grandi’den Filistinli mültecilerin haklarını ve onurunu savunmasını istedi.

Karen Ebu Zeyd’in Gazze’ye uygulanan haksız ambargonun yol açtığı olağanüstü şartlarda ve arkasında 1500 şehit ve binlerce yaralı bırakan son savaş sırasında çok önemli görevler üstlendiğini belirten Ahmed, UNRWA’nın yeni genel komiserinden görev bölgesi dahilindeki Filistinli mültecilere verilen hizmetin beş yıl ile sınırlandırılmasına son verilmesi için çalışmasını istedi.

Ahmed, Grandi’ye ayrıca Suriye-Irak sınırında zor şartlarda yaşam mücadelesi veren Filistinli mültecilerin sorununun çözülmesine yardımcı olması çağrısında bulundu.

UNRWA’dan Irak’ta yaşayan Filistinli mültecileri de kayıtlarına dahil etmesini isteyen Ahmed, bu şekilde onların da UNRWA’nın hizmetlerinden yararlanabileceğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü’nün Lübnan’daki Nehru’l-Barid Mülteci Kampı’nın yeniden imarı çalışmalarına başlamasının ve Lübnan’da yaşayan Filistinli mültecilerin tüm medeni haklarına kavuşması için çalışmasının önemine dikkat çeken Ahmed, UNRWA’nın çalışmalarının uluslararası toplumun Filistinli mültecilere karşı yükümlülüğünün bir parçası olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (40) içerik yüklenmiştir.