HaberlerİranOrtadoğu

Uranyum zenginleştirme çalışmaları hızla sürüyor

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Tahran’ın 5+1 Grubu ile müzakere şartını açıkladı.

Yerli ve yabancı basın mensuplarının da hazır olduğu basın toplantısında konuşan Ahmedinejad “karşı tarafın ahlaksızlığı nedeniyle ve onları cezalandırmak amacıyla müzakere tarihi geriye atıldı ve müzakereler eylülde yapılacak” dedi.

5+1 Grubu ile müzakere şartlarından birinin, grubun Siyonist rejimin atom bombaları konusunda görüşlerini açıklamaları olduğunu vurgulayan Ahmedinejad ikinci şartının NPT anlaşmasına uyup uymadıklarını açıklamaları olduğunu belirtti.

Ahmedinejad üçüncü şartı olarak da “5+1 Grubu müzakerelerden amacının ne olduğunu açıklamalı” dedi.

5+1 Grubu ile müzakere zamanı ve şartı ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı “karşı taraf, müzakerelerin sürmesi konusunda kurallara uymadığı için biz de müzakereleri eylüle erteledik. Bu kez müzakere şartları değişti artık müzakereler 5+1 Grubu ile sınırlı değil başkaları da bu müzakerelere katılacak” dedi.

Son aylarda yakıt takasıyla ilgili gelişmeleri ve ABD’nin Türkiye ve Brezilya’dan bu konuda arabuluculuk yapmasını istemesini hatırlatan Ahmedinejad “ABD, Türkiye ve Brezilya’nın İran tarafının müzakerelere hazır olmadığını telkin etmesinde ısrarcıydı ancak Tahran üçlü toplantısı, İran’ın müzakerelere sıcak bakmadığı iddialarını çürüttü. Biz bugün 5+1 ile görüşeceğimizi ancak şartların değiştiğini söylüyoruz” dedi.

Müzakerelerin sürmesi konusunda İran’ın şartlarını açıklayan Ahmedinejad “müzakerelerin başlaması için ilk olarak biz grubun Siyonist rejimin atom bombası konusundaki görüşlerini öğrenmek istiyoruz bize Siyonist rejimin atom bombasına karşı olup olmadıklarını açıkça söylemeliler. Biz müzakereleri onların görüşüne göre hazırlayacağız. Siyonist rejimin atom bombasına karşı çıkanlarla farklı görüşeceğiz karşı çıkmayanlarla farklı. Müzakereler için ikinci şartımız ise karşı tarafın NPT’ya bağlı olup olmadığını öğrenmektir Bizimle masaya oturmak isteyenler bu uluslar arası kararı destekleyip desteklemediklerini açıklamalı biz de ona göre davranacağız” dedi.

Tahran’ın şartlarından birinin de karşı tarafın müzakerelerden amacının ne olduğunu söylemesi olduğunu vurgulayan Ahmedinejad, “bizimle masaya oturmak isteyenler müzakerelerden amaçlarının ne olduğunu söylemeli. Müzakerelerden amaçları dostluk kurmak mi yoksa düşmanlık yapmak mıdır? Bu konuda görüşlerini açıkça ifade etmeliler” dedi.

Müzakereler için gerekli ilkelerden bir diğerinin doğru mantığa dayalı müzakereler olduğunu vurgulayan Ahmedinejad “kendi mantıklarıyla mı yoksa zorba mantığa dayalı mı masaya oturduklarını söylemliler. Bizimle masaya oturacak taraf önce düşüncelerini net bir şekilde açıklamalı. Bu müzakereleri engellemez ancak müzakere şeklini hazırlar” dedi.

İran’ın yüzde 3.5 uranyumunun Tahran santralinin ihtiyacı olan yüzde 20 yakıtla takası konusunda Tahran üçlü bildirisine işaret eden Ahmedinejad, Tahran deklarasyonuna göre takasa hazır olduklarını belirtti.

AFP muhabirinin takas ile ilgili anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda takas oranı ve yüzde 20 zenginleştirmenin durdurması konusundaki bir soruysa Ahmedinejad, ihtiyaçları sağlamak amacıyla yüzde 20 zenginleştirmeyi başlattıklarını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.