HaberlerİranOrtadoğu

Uranyum zenginleştirme en doğal hakkımız

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihmanperest, uranyumun İran topraklarında zenginleştirilmesinin bu ülkenin temel haklarından biri olduğunu vurguladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest bugün haftalık basın toplantısı çerçevesinde muhabirlerin sorularını cevaplandırırken, uranyumun zenginleştirilmesi konusunda meydana gelen son gelişmelerle ilgili sorulan bir soru üzerine, İslami İran’ın Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) ve nükleer silahların geliştirilmesini yasaklayan “NPT” anlaşmasına üye olduğunu hatırlatarak “Uranyumun İran topraklarında zenginleştirilmesi bu ülkenin temel haklarından biridir” diye vurgulamada bulundu.

Mihmanperest daha sonra bu mesele bağlamında bir başka soruyu cevaplandırırken, İran’ın barışçıl nükleer faaliyetlerinin UAEA çerçevesinde takip edilmesi gerektiğinin altını çizerek “Kanaatimizce BM Güvenlik Konseyi, İran’ın nükleer dosyasının takip edileceği yer değil” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mihmanperest, Tahran-Londra ilişkilerinin azaltılıp azaltılmayacağı konusunda sorulan bir soru üzerine de, bu meselenin hâlihazırda incelenmekte olduğunu söyledi.

Mihmanperest açıklamalarının devamında, Adisa Ababa’da düzenlenen son Afrika Birliği zirve toplantısı hakkındaki gelişmelerle ilgili olarak, Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki’nin Afrika Birliği Komisyonu Başkanı John Ping’le vardığı anlaşmaya değinerek, bu anlaşma üzerine Tahran’ın bu yılın 2. yarısında Afrika Birliği zirve toplantısına ev sahipliği yapacağını bildirdi ve ayrıca “Afrika Birliğinden bir heyet de yakında Tahran’a gelecek” diye ilave etti.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (64) içerik yüklenmiştir.