HaberlerİranOrtadoğu

Uranyum zenginleştirme ihtiyaç ölçüsünde devam edecek

İran İslam Cumhuriyeti atom teşkilatı başkanı ülkenin %20 zenginleştirilmiş uranyuma olan ihtiyacının ihtiyaç nispetince devam edeceğini bildirdi.

İran İslam Cumhuriyeti Atom Enerjisi Ajansı başkanı Ali Ekber Salihi dün Buşehr nükleer santralinde yaptığı denetimler sonra muhabirlere yaptığı açıklamada bu konuyu dile getirerek barış amaçlı uranyum zenginleştirilmesinin ihtiyaç ölçüleri dahilinde İran’ın doğal hakkı olduğunu bildirdi.

Yılda ülkede 850 bin civarında hastanın bu ilaçlara ihtiyacının olduğunu belirten Salihi, Tahran nükleer reaktörünün ihtiyaç duyduğu uranyumun batılılar tarafından karşılanmasının olumlu cevap bulmadığı için İran’ın da %20 zenginleştirilmiş uranyum çalışmalarını sürdürmeye mecbur kaldığını ve bu çalışmaların devamında ise %20 yakıt ve yine yakıt çubuklarının üretimini sürdüreceğini söyledi.

İran Atom Enerjisi Ajansı Teşkilatı başkanı Tahran nükleer Reaktörünün yakıtının temin edilmesi hususunda her hangi bir sorunun bulunmadığını ve gelecek ilk bahar mevsiminde üretilen ilk yakıt çubuklarının devreye gireceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.