AvrupaHaberler

Uranyum zenginleştirme İran’ın hakkıdır

İsveç Dışişleri Bakanı İran’ın uranyumu zenginleştirmesi ve barışçıl hedefleri için nükleer enerjiden yararlanmasının bu ülkenin normal hakkı olduğunu vurguladı.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt Münih 46. Güvenlik Konferansında İran İslam Cumhuriyetinin uranyumu zenginleştirmesi ve barışçıl nükleer enerjiden yararlanmasının bu ülkenin normal hakkı olduğunun altını çizdi.

İranlı meslektaşı Menuçehr Mutteki’yle birlikte söz konusu konferansa katılanların “soru-cevap” toplantında bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Bildt ayrıca “İran’la batının Afganistan ve Irak konusunda bir anlaşmaya varmaları ve ayrıca oturumlar düzenleyerek nükleer meselesi için de bir çözüm yolu bulmaları gerekiyor” diye konuştu.

İsveç Dışişleri Bakanı Bildt daha sonra, son birkaç yılda İran’la batı arasında ikili ve çok yönlü en karmaşık ilişkilerin yaşandığını hatırlatarak “Bu süre zarfında uzlaşma konusunda nice fırsatlar kaçırıldı. Ve bugün her iki taraf, belli ve hassas bir noktaya gelmiş durumundalar” diye vurguladı.

Carl Bildt ayrıca “Bu süreçte inişli-çıkışlı dönemler yaşandı ve bir sürü fırsatlar elden gitti. Ama artık geriye kalan fırsatların da elden kaçmalarına müsaade etmeyelim” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.