AsyaHaberler

Ürdün: Afganistan’da ABD’nin en iyi destekçisiyiz

Ürdün hükümeti, Afganistan savaşı konusunda ABD’yle işbirliğinde bulunan ilk ülkelerden biri olduklarını itiraf etti.

Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cude, Amerikalı meslektaşı Hillary Clinton’la görüştükten sonra, Amman’ın terörle mücadele konusunda bir hayli çaba sarf ettiğini ifade ederken “Ürdün, Afganistan’daki bulunuşunu güçlendirmek üzere de çaba harcayacaktır” diye vurguladı.

Lübnanlı “El-Ahbar” gazetesinin haberine göre, Mısır Dışişleri Bakanı Cude daha sonra ülkesinin, Afganistan savaşı konusunda ABD’yle işbirliğinde bulunan ilk ülkelerden biri olduğunu hatırlatarak “Biz o zaman sadece Afganistan ve Afganlılara yardım ulaştırmayı düşünmüyorduk. Biz aynı zamanda, terörle mücadele, bölgede git gide artmakta olan terör tehditleri karşısında Ürdün halkını desteklemek ve ulusal menfaatlerimizi savunmak istiyorduk” diye konuştu.

Afganistan’da Ürdünlü güçlerin de bulunduğu geçen hafta bu ülkede gerçekleştirilen bir intihar saldırısı sonucu 7 CIA ajanının yanı sıra bu ajanların yanında yardımcı olarak bulunan Ürdün Krallık hanedanı üyesi ve üst düzey İstihbarat Subayı Şerif Ali Bin Zeyid’in bu hadisede ölmesinden sonra ortaya çıktı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (80) içerik yüklenmiştir.