HaberlerOrtadoğu

Ürdün Kralı Abdullah Baktı ki İşler İstediği Gibi Gitmeyince Bu Sefer, Derhal Siyasi Çözüm Sağlanmalı Açıklamasında Bulundu

Ürdün Kralı II Abdullah; Suriye’deki krize derhal siyasi bir çözüm sağlanması ve şiddete son verilmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Kral Abdullah; Ürdün’ün genel nüfusunun yüzde onu kadar Suriyeli mültecilere ev sahipliği yaptığına işaret ederek, bu yılın sonlarına dek Ürdün’de bulunan Suriyeli mültecilerin ikiye katlanabileceğini söyledi.

Ürdün kralının bu açıklamaları; Suriye’deki terör çetelerine her türlü desteği ve örtüyü sağlayan 11 devletin Ürdün’de toplanmaları ardından geliyor.

Ürdün, güvenlik ve istikrarının direk olarak Suriye’nin güvenlik ve istikrarıyla bağlantılı olması itibarıyla Suriye’deki krizin başından beri bu krize dahil edilmesi yönünde bazı devletlerin baskılarına dirense de bu direnişinde başarısız kaldı.

Körfez ülkeleri ve Ürdünlü üst düzey yetkililerin açıklamalarına göre Ürdün ev sahipliği yaptığı Suriyeli mülteciler için büyük miktarlarda maddi destek almasına rağmen, raporlar mültecilerin bu yardımların çok az bir bölümünü aldıklarını, dolayısıyla Ürdün’de bulunan kamplardan gönüllü olarak yasal yada kaçarak anavatana döndüklerini ortaya koymaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2021 (29) içerik yüklenmiştir.