HaberlerOrtadoğu

Ürdün Kralı: Fars Körfezi Arap ülkelerinin sınır bekçisi değilim!

Diplomatik bir rapora göre, Ürdün’ün S. Arabistan ve Katar’la olan ilişkilerinde gerginlik giderek artıyor ve bu da esas Amman’ın Suriye krizine karşı tavrından kaynaklanıyor.

Lübnanlı “El Sefir” gazetesi dünkü sayısında, geçen Çarşamba günü Ürdün’de düzenlenen Parlamento seçimlerine değinerek “Ürdün’de Parlamento seçimleri, bu ülke Kralının bazı Arap ülkelerinde halkın hakimiyeti ele geçirmeleri konusunda uyarıda bulunduğu şartlarda yapıldı” diye kaydetti.

“El Sefir” bu konuda ayrıca “Ürdün Kralı 2. Abdullah aynı zamanda ABD Senato Meclisinden bir heyetle görüşmesinde de Suriye’de cereyan etmekte olan gelişmelerden endişeli olduğunu ifade etti. Ürdün Kralı ayrıca Suriye krizi konusunda siyasi çözümden yana olduğu ve Suriye’nin birlik ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurguladı” diye yazdı.

“El Sefir” gazetesi daha sonra diplomatik bir rapordan söz ederek, Suriye krizinden sonra Suudi Arabistan ile Katar’ın Ürdün’den kendi sınırlarını Suriye topraklarına sızmak isteyen silahlı gruplar ve silah kaçakçıları üzerine açmasını istediklerini hatırlatarak, Ürdün kralının Suriye krizine karışmaktan kaçındığını ve Suudi Arabistan’la Katar’dan Amman’a baskı yapmamalarını istediğini, aksi takdirde Ürdün’ün Suudi Arabistan’la ortak sınır bölgesindeki güçlerini geri çekeceği bunun da El Kaide’nin nüfuzuna yol açacağı uyarısında bulunduğu belirtti ve “2. Abdullah, Suudi Arabistan’la Katar’ı onların sınır bekçisi olamayacağı şeklinde uyardı” diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.