HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

Ürdün: Patriot füze savunma sisteminin kontrolü bizdedir

Ürdün hükümeti, Amerika’nın Ürdün’e gönderdiği F-16 ve Patriot füze savunma sisteminin kontrolünün Ürdün Ordusu’nda olduğunu açıkladı.

Ürdün Resmi Haber Ajansı Petra’nın bildirdiğine göre Ürdün Enformasyon Bakanı Muhammed Momani, “Ürdün, Amerika’dan F-16 savaş uçakları ve Patriot füzelerinin de aralarında bulunduğu bazı silahların Ürdün’de kalmasını istedi” dedi.

Momani, F-16 savaş uçakları ve Patriot füzelerinin Amerikalı teknik uzmanların desteğiyle Ürdün’de kalacağını fakat kontrolün Ürdün Ordusu’nda olacağını söyledi.

el-Cezire TV’nin haberine göre Ürdün Kralı İkinci Abdullah, Nisan ayında Amerika’ya yaptığı ziyaret sırasında ABD Başkanı Barack Obama’dan ülke savunması için Patriot füze savunmasının Ürdün’e kurulmasını istemişti.

Ürdün, batılı ülkelerin Suriye’ye olası bir müdahalesi halinde, Suriye tarafından gelebilecek füze saldırısı endişesi içerisinde olduğu için Patriot füze savunma sistemini Amerika’dan istediği biliniyor.

Öte yandan İngiliz The Times Gazetesi, Amerika’nın Suriyeli muhaliflerin Dera yönünden silahlandırılması için Ürdün’ün kuzeyine 300 kişiden oluşan özel birlik gönderdiğini yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (30) içerik yüklenmiştir.