AsyaHaberler

Ürdün üniversitesinden işgal devletini boykot kararı

Ürdün’ün en köklü eğitim kurumlarından biri sayılan Ürdün Üniversitesi rektörü Halit El-Kerki, üniversitede görev yapan tüm öğretim üyelerini ve okuyan öğrencileri Siyonist işgal devletini akademik alanda boykot kampanyasına katılmaya davet etti.

Daha önce Kraliyet Divanı başkanlığı görevinde de bulunan El-Kerki şöyle dedi: “Sizleri, Siyonist işgal devletini akademik olarak boykot için başlatılan uluslararası kampanyaya katılmaya davet ediyorum. İngiltere’de, Amerika’da, Kanada’da, Avustralya’da aralarında Yahudilerin de bulunduğu birçok Batılı akademisyen bizden yıllar önce Siyonist işgal devletini akademik ve kültürel alanda boykot etme çağrısında bulundukları için kendimizden utanmamız gerekir.”

El-Kerki, önceki gün (27 Haziran Pazar) yaptığı konuşmada, hangi hükümet döneminde olursa olsun Siyonist işgal devletiyle üniversite yönetimlerinin normal ilişkiler kurmasının, vicdan sahibi sorumlu tavırlar sergilemesi gereken akademisyenlerin sahip olması gereken ahlaki yükümlülüklerle bağdaşmayacağını ifade etti.

Ürdünlü akademisyen daha sonra şöyle dedi: “Bizler Filistinlilere en yakın olanlarız. Bu adımı atmaya davet için geç kaldık, daha da çok geç kalamayız. Bunun şu anda en azından yapmamız gereken şey olduğunun farkındayız.”
Ürdün Üniversitesi rektörü, Filistin-İsrail çatışmasını olması gerektiği gibi aslına döndürerek Arap-İsrail çatışması haline getirmek gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.