FilistinHaberlerOrtadoğu

Ürdün ve Filistin yönetimi, UNESCO’da korsan İsrail’i kınayan tasarıları geri çekti

Korsan İsrail medya kaynakları, Amerika’nın arabuluculuğuyla İsrail’in Ürdün ve Filistin Yönetimi’yle UNESCO’da bugün (24 Nisan Çarşamba) oylanması gereken ve İsrail’i kınayan karar tasarılarının geri çekilmesi konusunda anlaştığını bildirdi.

İsrail radyosunun konuyla ilgili haberinde, İsrail’in tarihi eserlerin bulunduğu bölgelerdeki faaliyetleri nedeniyle kınanması için Ürdün ve Filistin Yönetimi’nin hazırladığı karar tasarıları olduğunu, anlaşmaya göre bu tasarıların geri çekileceğini ve buna karşılık İsrail’in UNESCO’dan uzmanların önümüzdeki ayın ortalarında Kudüs’ün Eski Belde semtinde incelemelerde bulunmasına izin vereceğini söyledi.

Haberde ayrıca, İsrail’in önümüzdeki ay Paris’te yapılacak UNESCO toplantısına Mescid-i Aksa’ya bitişik El-Meğaribe Kapısı konusunu tartışmak üzere katılmayı kabul ettiği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail, Filistin Devleti’nin üyeliğini kabul eden Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’ya mali desteklerini geçen yıl Eylül ayında durdurmuştu.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Filistin Yönetimi’nin İsrail’in UNESCO’da kınanmasını sağlayacak karar tasarılarını geri çekmesini eleştirdi.

Ebu Zuhri, Quds Press Haber Ajansı’na konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Filistin Yönetimi’nin bu adımının Filistin Kurtuluş Örgütü’nün tüm kurumlarının ıslah edilmesi gerektiğini gösterdiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.