HaberlerOrtadoğu

Ürdün’de planlanan milletvekili seçimlerine katılımın düşük olması bekleniyor

Ürdün’de yıl sonuna kadar yapılması planlanan milletvekili seçimlerine katılımın düşük olması bekleniyor.

Hükümetin, halkın anayasal hakkını kullanmasına yönelik çağrılarına rağmen, halkın seçmen kaydına gösterdiği ilgi düşük seviyede.

Ağustos ayının 7’sinde başlayan ve bir ay devam edecek seçmen kayıt süresinin ilk yarısında, Yüksek Seçim Kurulu’nun verdiği rakamlara göre sadece 205 bin Ürdün vatandaşı kayıt yaptırdı.

Ürdün yasalarına göre oy kullanabilecek toplam 3,6 milyon kişiden en az 2 milyonunun kayıt yaptırması gerekiyor.

Aralarında seçimleri boykot eden Milli Reform Cephesi, İslami Hareket ve Halk Birliği Partisi’nin de bulunduğu siyasi partiler, tek oy sisteminin kaldırılmasını, bunun yerine yarısı ”Milli Liste”ye, yarısı da bağımsızlara kullanılacak şekilde karışık oy sisteminin kabul edilmesini istiyor.

Seçmen kayıtlarına ilginin az olmasının, ülkedeki siyasi güçlerin yeni seçim kanununu protesto ederek seçimlere katılmama çağrısından ve halkın bayramla meşgul olmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Seçim kanununda 7 Temmuz’da yapılan değişikliğe göre, ”Milli Liste” koltuk sayısı 17’den 27’ye, milletvekili sayısı da 120’den 150’ye yükseltilmişti.

Öte yandan yapılan resmi açıklamalarda seçimlerin ertelenebileceğine işaret ediliyor. Seçimlerin ertelenmesine gerekçe olarak katılımın az olması ve Suriye sınırındaki güvenlik durumu gösteriliyor.

Ürdün’de (Meclis’ül Umma) adı verilen iki kamaralı meclis sistemi, 55 üyeli Senato (Meclis’ul Ayan) ve 110 üyeli Milletvekilleri Meclisi’nden (Meclis’ul Nuvvab) oluşuyor. Senato’daki 55 üyenin 4 yıllık dönem için Kral tarafından atandığı Ürdün’de, Milletvekilleri Meclisi’nde 150 üye 4 yıllık dönem için seçiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.