AsyaHaberler

Ürdünlü Alimler: Çelik duvar haramdır

Ürdün’ün en büyük siyasi partisi olan İslami Çalışma Cephesi Partisi’ne bağlı “Şeriat Alimleri Komitesi” üyesi bir grup alim, Mısır’ın Gazze-Mısır sınırına inşa etmeye başladığı çelik duvarın haram olduğunu söyledi.

Dün (9 Ocak Cumartesi) partinin internet sitesinde yayınlanan fetvada, her Müslümanın gücü yettiğince bu duvarın inşasını engellemek için çalışması gerektiği vurgulandı.

Fetvada ayrıca, Gazze halkının ve mücahitlerin kendilerine dokunabilecek eziyetleri savuşturma hakları olduğu belirtildi.

Şeriat Alimleri Komitesi’nin fetvasında duvarın inşasının niçin haram olduğuyla ilgili ayrıntılı bilgiler verilirken, inşa edilmekte olan çelik duvarın insanların yiyecek gereksinimlerini elde etmelerini engellediği, kuşatmayı ağırlaştırdığı ve tedaviye muhtaç hastaların sıkıntılarını artırdığı ifade edildi.

Duvar inşa ederek kuşatmayı ağırlaştırmanın ve gıda güvenliğini tehlikeye atmanın karmaşaya neden olacağına, kardeşliği bozacağına ve karşılıklı nefret duygularına yol açabileceğine dikkat çeken alimler, cihadı engellemek ve mücahitleri takip edip etkisiz hale getirmek için duvar inşa etmenin derhal terk edilmesi gereken büyük bir cinayet olduğunu bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (34) içerik yüklenmiştir.