HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Üst düzey Amerikan Senatör: İran’daki son olaylar, nükleer anlaşmanın kaderini belirlememeli

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı, ABD yönetiminin nükleer anlaşma hakkında kararını verirken İran’daki son kargaşalara endekslememesi gerektiğini belirtti.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Kroker dün yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın yaklaşık 2 hafta içinde İran için yaptırım muafiyetleri konusunda, nükleer yükümlülükleri uyarınca kararını vermesi gerektiğine işaretle, Washington’un bu bağlamda karar alırken, İran’daki son kargaşaları esas almamasını temenni etti.

Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı, “nükleer anlaşmanın düzeltilmesi”ne ilişkin planın kısa sürede hazırlanmayacağına işaretle, ABD Kongresi temsilcilerinin Beyaz Saray’ın nükleer anlaşmaya aykırı olmayan ve Avrupalıların kabul ettiği her türlü girişimini desteklediğini söyledi.

Ayrıca İran ile 5+1 grubu müzakereleri sırasında ABD heyetine başkanlık eden Wendy Sherman, Time gazetesine kaleme aldığı bir yazıda, ABD Başkanı’nı nükleer anlaşmayı bozma konusunda uyardı.

Trump ve danışmanlarının İran’da son günlerde yaşanan kargaşalar yüzünden nükleer anlaşmayı bozmak için en uygun zamanın ele verdiğini düşündüğünü, oysa bunun tamamen yanlış bir düşünce olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.