FilistinHaberlerOrtadoğu

Uzlaşı anlaşması için yeni bir tarih belirlenmelidir

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi İzzet Er-Reşak, Hamas’ın ulusal uzlaşı anlaşmasının imzalanmasının ertelenmesini ısrarla talep ettiğini ve Mısırlı yetkililerin de bunu anlayışla karşıladıklarını söyledi.

Hamas lideri, Hamas Hareketi’nin “Abbasgate” skandalından sonra Filistin halkının, Arapların ve İslam Ümmeti’nin, dünyanın tüm özgür insanlarının yaşadığı öfke haline sırtını dönemeyeceğini kaydetti.

İzzet Er-Reşak, Filistin Enformasyon Merkezi’ne bugün (11 Ekim Pazar) konuyla ilgili verdiği demeçte, “Mısırlı kardeşlerimize Abbas ile böyle ortamda bir araya gelemeyeceğimizi, skandalın üzerinden vakit geçmesi ve Abbas’ın Filistin halkından özür dilemesi gerektiğini söyledik” dedi.

Hamas Siyasi Birim üyesi, Hamas heyetinin Kahire’de Mısırlı yetkililerle yaptığı görüşmenin, Goldstone Raporu’nun ertelenmesinin Filistin uzlaşısına yansımaları üzerinde yoğunlaştığını belirterek, Hamas Hareketi’nin anlaşmanın imzalanmasının ertelenmesini Mısır’dan resmi olarak talep ettiğini bildirdi.

Hamas’ın uzlaşıya yaklaşımında herhangi bir değişiklik olmadığına işaret eden İzzet Er-Reşak, “Uzlaşı ulusal maslahat idi ve öyle de kalacaktır” şeklinde konuştu.

Mevcut krizin aşılması için Mısırlı yetkililerle karşılıklı önerilerin ortaya atıldığını belirten Reşak, bu önerilerin halihazırda incelenmekte olduğunu söyledi.

İzzet Er-Reşak, “Anlaşmanın imzalanması için yeni bir tarih belirlenene kadar Mısırlı yetkililerle sürekli istişare halinde kalmak üzere anlaştık” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.