FilistinHaberlerOrtadoğu

Uzlaşı çalışmaları halen sürüyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden Dr. Salah El-Berdevil, Gazze kentinin batısında Eş-Şâti Mülteci Kampı’nda meydana gelen patlamanın nedeninin Filistinli bir gencin evinde hazırlamakta olduğu bomba olduğunu söyledi.

Patlamanın planlı bir terör eylemi veya Gazze’de karmaşa çıkarmak isteyenlerin işi olmadığını belirten El-Berdevil, bugün (28 Şubat Pazar) basına yaptığı açıklamada, Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin evine 350 metre uzaklıkta meydana gelen patlamaya bomba yapmayı deneyen bir gencin neden olduğunun anlaşıldığını ve Filistinli gencin herhangi bir direniş grubuna üye olmadığını bildirdi.

Gazze’de yaşanan istikrar ve güvenliğe dikkat çeken El-Berdevil, Gazze’yi ziyaret eden herkesin buna şahitlik ettiğini ifade etti.

Hamas Hareketi’nin Suudi Arabistan, Libya ve Suriye gibi bazı Arap ülkelerinden uzlaşı taslağıyla ilgili çekincelerinin dikkate alınması için Mısır ile aralarında aracılık yapmasını istediğini söyleyen El-Berdevil, ulusal uzlaşı konusunda ilerleme sağlanması için bu girişimlerin başarılı olmasını ümit ettiklerini bildirdi.

Hamas liderlerinden Mahmud Ez-Zehhar’ın Hamas Siyasi Birimi Başkanı Halit Meşal ve Kassam komutanlarından Ahmed El-Caberi ile görüş ayrılığı nedeniyle esir değişimi pazarlığından çekildiği yönünde basında yer alan haberlere de değinen El-Berdevil, bu tür asılsız haberlerin kaynağının Siyonist işgal devleti olduğunu ve Hamas içinde karmaşa çıkarmayı amaçladığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (58) içerik yüklenmiştir.