FilistinHaberlerOrtadoğu

Uzlaşı olmadan Gazze’de seçim olmayacak

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim başkan yardımcısı Musa Ebu Merzuk, son hedeflerinin Filistin’de birliği sağlamak olduğunu belirterek, yapılacak bir seçimin mutlaka bir uzlaşmanın ardından gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Ebu Merzuk, bugün (30 Ekim Cuma) Suud gazetesi Ukaz’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hamas hareketi Filistin topraklarında adil yönetimi desteklediği gibi yönetimin el değiştirmesini de destekliyor. Bu konuda sorun çıkaran 25 Ocak 2006 tarihinde yapılan seçimleri kabul etmeyen Fetih hareketidir.”

Mahmut Abbas’ın seçimlerin 24 Ocak 2010 tarihinde yapılmasını öngören kararına da değinen Ebu Merzuk, 9 Ocak 2009 tarihinde başkanlık süresi bitmiş olan Abbas’ın böyle bir karar almaya hakkı bulunmadığını ve aldığı kararın da hukuki olmadığını söyledi.

Ebu Merzuk sözlerini şöyle sürdürdü: “Hamas hareketi, kapsamlı bir uzlaşı olmadan Gazze’de seçim yapılmasına müsaade etmeyecek. Abbas böyle bir kararı Amerika ve Siyonistlerin baskısıyla aldı. Filistin’de gerçek bir barış, Amerika ve Siyonistlerin açacağı kapıdan değil Filistin içi barışın sağlanmasıyla gelir.”

Abbas’ın aldığı kararın uygulanmasının zor olduğunu belirten Ebu Merzuk, “Abbas, Hamas’ın hâkim olduğu Gazze’de ve Siyonistlerin de her türlü seçimi engellediği Doğu Kudüs bölgesinde seçimleri nasıl yapabilecek?” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.